
Stralsund är genom sitt läge vid Östersjön och sin världsarvsmärkta historiska innerstad en av de viktigaste turistorterna i norra Tyskland.

Historia
Stralsund tillhörde Sverige 1648-1815, då svenska Pommern avträddes till Preussen för en större summa pengar.
Efter andra världskriget blev Stralsund en del av sovjetiska ockupationszonen i Tyskland senare DDR. Under DDR-tiden fick den gamla stadskärnan förfalla och det byggdes ett flertal nya stadsdelar.
Efter Tysklands återförening 1990 blev Stralsund modellstad för stadsplaneringen i de nya förbundsländerna. Den historiska stadskärnan sanerades grundligt och de kringliggande bostadsområdena renoverades och revs delvis.
År 2002 togs den gamla stadskärnan i Stralsund upp på UNESCOs världsarvslista.
Tillbaka till våran resa
Sist Vi skulle besöka Stralsund hittade Vi ingenstans att bo med husbilen. Då var det fullt överallt. Den här gången bokade Vi ställplats Caravanstellplatz ”An der Rügenbrücke”, så Vi visste att Vi skulle ha ett boende med husbilen. Det fungerade riktigt bra. Vi kom fram och tog en biljett vid infarten och parkerade husbilarna där Vi såg koner med vårat registreringsnummer. Vi var två husbilar och fick platser bredvid varandra som Vi önskat.

Här betalar man allt med kortet som Vi fick vid incheckningen. T ex el, dusch och påfyllning av vatten som betalas när man lämnar Ställplatsen. Enkelt och smidigt tycker Vi.


Ställplatsen låg på cykelavstånd till staden. Perfekt tyckte Vi. Trevlig ställplats som Vi gärna återvänder till.
Ölprovning
Vi provade några olika öl och fick olika favoriter.



Fantastiskt vackra byggnader
Det är svårt att förstå att dessa byggnader fick förfalla under DDR-tiden, men förstår nu varför dessa är så fina. De är ju trots allt hyfsat nyrenoverade.












Och lite annat smått och gott som Vi såg


















Wow, vilken mysig stad!
Att bara mysa runt i den gamla stadskärnan och titta på byggnader, sitta på torget Alter Markt eller ta en ölprovning och mat vid hamnen.
Vi blev positivt överraskade av Stralsund och Caravanstellplatz ”An der Rügenbrücke” och kan verkligen rekommendera både staden och Ställplatsen.
