Kattilakoski, “kittelforsen”, är en del av Torneälven strax söder om Polcirkeln i Övertorneå kommun. Här utefter väg 99 finns också en prisbelönt rastplats. Vi skulle lätt kunna rösta fram den som Sveriges vackraste Rastplats.


Här finns en Restaurang som Vi ville besöka, men var tveksam på att Vi skulle passera här och även på en bra tid för mat, men Vi anländer vid lunchtid.

Här är det lokala råvaror som gäller. Menyn skiftar efter säsongen. Lång vintervila tillsammans med vårfloden och midnattssolen gör att allt som växer här smakar bättre, men har också sina utmaningar med årstidsväxlingarna.

Ett exempel på valet av råvaror är att de inte använder citrusfrukter eftersom de inte växer här, utan havtorn och lokal vinäger för att skapa syra.

På söndagar är det pizzadag, men Vi vill äta något annat och något som upplevs mera lokalt, även om Vi vet att allt som serveras här är lokalt.


Alla i restaurangen åt pizza utom Vi. Den här menyn lockade mer för oss.




Personalen var supertrevlig och det smakade väldigt bra. Det smakade så bra att Vi funderade på att stanna kvar och äta middag också, eller hur Vi skulle kunna komma tillbaka och äta här igen.



Vi åkte en rejäl omväg för att besöka Restaurang Kattilakoski och det var det värt. En matupplevelse utöver det vanliga.
Det var bara en sak Vi saknade. Eftersom Vi åker husbil hade det varit jättetrevligt med en ställplats för typ 5 husbilar, så man kan äta gott ta ett glas vin och rulla vidare dagen efter. Visst kunde Vi säkert stanna på Trafikverkets ställplats, men att kunna parkera med gott samvete och inte vara i vägen för andra klingar högt för oss.

Superfint.
GillaGilla