Näsby Slott ligger ligger vid Näsbyviken i Täby och är idag en konferensanläggning med hotell och restaurang. Slottet ligger ca: 15 minuter från Stockholm och en kort promenad från Roslagsbanan.

Historia
- Näsby slott har anor från 1200-talet och de första kända ägarna var riddaren Karl Estridsson (Natt och Dag).
- 1655 Den första egentliga huvudbyggnaden uppfördes.
- 1700-talet Ägs av staten och olika adliga ätter som Stenbock, Falkenberg och Meijerfeldt.
- 1897 förstördes slottet i en brand och endast yttermurarna och den magnifika trappan till entrén kunde bevaras.
- 1902-1905 Byggs det nuvarande slottet upp igen efter de gamla exteriöra ritningarna.
- 1900-talets början förvandlade Carl Robert Lamm och hans fru Dora slottet till en praktfull bostad. Familjen Lamm restaurerade även slottsparken.
- 1908 anlände en mängd italiensk marmor, skulpturer och fontäner till till parken samt den imponerande palatsporten från Bologna som 1913 blev den centrala punkten i det nybyggda konstgalleriet.
- 1941 inköptes Näsby Slott av Kungliga Sjökrigsskolan (KSS) och fram till 1987 bedrev KSS sin utbildningsverksamhet på Näsby Slott. Under denna period tillkom en mängd byggnader inom slottsområdet.
- 1943 Slottet, stallbyggnaden, parken och alléerna kulturminnesmärks.
- 1989 öppnade Försvarsmakten konferensverksamhet på Näsby slott.
Historia du inte kan läsa någonstans
1993 Byggnadsstyrelsen ombildades och Vasakronan AB fick Näsby Slott i sin ägo när det militära skyddsområdet upphörde.
1997 Slottets interiör k-märktes under Vasakronans tid som ägare.
Rullbomannen jobbade som drifttekniker under 6 år här på Slottet. Han är lite ”besviken” över allt arbete de lade ner på restaureringen som tycks vara bortglömt idag.
Denna port som sitter vid entrén var igensvetsad och nyfiken som Rullbomannen var så bröts dörren upp.

Här fanns b la stolpar som blivit över till staketet och idag såg det ut som några används och man har bytt ut några gamla.

Rullbomannen låter en lönn planteras bakom vårdträdet som är en ask med anor från 1500-talet. Trädet planterades år 2000 och fick namnet Milleniumträdet.

Vi fick också berättat för oss att det var besvärligt att byta lamporna här och det är lätt att förstå.

Här byggdes spiraltrappan och balkongen efter att byggnaden saknade utrymning. Tur att den här delen inte är K-märkt.

Vi fick även höra en hel del om vad som hänt här på Slottet, men det är som på en del andra platser. Det som händer på slottet stannar på slottet.
Miljön på Slottet








Bolognaporten är en italiensk slottsport från 1650-talet. Porten är tillverkad i valnötsträ och brons. Porten köptes i Bologna av Carl Robert Lamm. När slottets galleri byggdes om utformades hela rummet specifikt utifrån denna port.

Målningar
Det mesta av Carl Robert Lamms konstverk såldes, men några finns fortfarande kvar.


Slottsträdgården









Det finns gott om äppelträd i Slottsparken. Äppelträden står spridda i den gröna slottsparken och Vi kunde se flera från hotellrummet.

Stallet
Stallet vid Näsby Slott ligger vackert vid Näsvikens strand. Det är en historisk byggnad från 1600-talet (med anor från 1450-talet) och räknas som en av Täbys äldsta bevarade byggnader.


Restauranger
Här finns olika Restauranger som man kan välja
Lilla Slottskrogen
Här åt Vi frukost och middag. Här erbjuds vällagad mat på bra råvaror.



Lilla Stenugnsbageriet
Café och bageri som ligger vid strandpromenaden intill vattnet.

Doras Pizzeria
Serverar napolitansk vedugnspizza i slottets källarvalv.

Hotellrummet
Vi bodde i gamla Mässen. Rullbomannen har inte i sin vildaste fantasi trott att han skulle övenatta här efter åren på arbetsplatsen här.
Kommer Vi återvända
Absolut kommer Vi att återvända till Näsby Slott. Alla i personalen var vänliga och vi kände oss välkomna. Det kändes öppet och att man kunde gå runt på slottet och hitta egna platser att sitta på även om det var mycket folk på slottet. Maten smakade bra och frukosten var riktigt bra.
Vi har nära till Näsby Slott och pratar redan om att åka dit och äta Napolitansk pizza vid tillfälle.

👍😃
GillaGilla